lördag den 1 november
V Film Premiere är TV-kanalensom ger dig de senaste filmpremiärerna.

Den verklighetsbaserade historien om Bernard Jordan.En 89-årig krigsveteran från andra världskriget som sommaren 2014 rymde från sitt vårdhem i England för att närvara vid sjuttiårsjubileet för Dagen D på stranden i Normandie.Händelsen blev en världsnyhet och vi får följa Bernards resa och lära oss varför den är så viktig för honom att göra.

När William Brody var barn blev hans pappa, en legendarisk stormjägare, dödad av en supercellstornado.Nu tillhör familjeföretaget Zane Roger, en girig och hänsynslös researrangör.När Williams öde visar sig i form av en av de mest kraftfulla stormarna någonsin, lämnar han sitt hem för att slå sig ihop med sin fars ex-partner, Roy Cameron, fast besluten att jaga en av naturens mest skrämmande skapelser.

En farsartad och stundtals olycksbådande skandal driver denna mysteriekomedi.Detta grymt roliga mysterium är baserat på en sann historia och följer två grannar: den djupt konservativa lokalbon Edith Swan och den bråkiga irländska migranten Rose Gooding.När Edith och de andra invånarna börjar få elaka brev fulla av oavsiktligt roliga svordomar, anklagas den oanständiga Rose för brottet. De anonyma breven leder till ett nationellt uppror och en rättegång följer. Men när stadens kvinnor - ledda av polisen Gladys Moss - börjar utreda brottet själva, misstänker de att något är fel och Rose kanske inte är den skyldiga trots allt.

I den verklighetsbaserade historien “Arthur the King" får vi följa Michael Lights sista desperata försök att vinna VM i Adventure Racing.Gatuhunden Arthur korsar deras väg och får lite mat av Michael, efter det så viker han inte från Michael och teamets sida. Tävlingen går genom djungeln, floder och över berg.Under tävlingen så uppstår ett osannolikt band mellan Michael och Arthur och när teamet genomgår de yttersta prövningarna så visar Arthur dem den sanna innebörden av lojalitet och vänskap och att en vinst kan definieras på många olika sätt.

Sargad av sorg och kärlek färdas hon över kontinenter och genom främmande kulturer i arbetet med sin bästsäljande ”Caste”.Isabel Wilkersons (Aunjanue Ellis-Taylor) episka resa, såväl yttre som inre, är en berättelse om historians mysterier, romantikens under och kampen för en bättre framtid.
En gång bodde Autumn och hennes föräldrar i Amazonas fantastiska regnskog, där hon blev vän med en jaguarunge.De lekte i djungeln bland papegojor, vilda floder och det lokala Awa-folket. Men Autumn vill skydda naturen och dess vilda djur, inte skada dem, och hon saknar sin djungel.En dag behöver hennes vän jaguaren hjälp, och nu kan inget stoppa henne.

Filmen börjar där Beautiful Disaster slutade - Abby och Travis vaknar upp efter en galen natt i Las Vegas som nygifta.Med sina bästa vänner som sällskap och Abbys sexsiffriga pokervinst beger de sig till Mexiko, där de kan njuta av en vild och påkostad smekmånad.Men eftersom kaos och "Trabby" går hand i hand, måste de bestämma sig för om de verkligen passar tillsammans eller om även det här bröllopet är en katastrof i antågande.

Jane, en frilansande journalist, och Will, en fotograf, blir omedelbart attraherade av varandra på en gemensam väns bröllop.Efter att de smugit iväg till garderoben för lite romantik pekar allting på att det här ska bli ett meningslöst engångsligg.I stället delar de under dygnet som följer med sig av sina mest pinsamma sexuella upplevelser, första kärlekar, krossade hjärtan och vilda romanser, och lär känna varandra genom dessa förtröstansfulla, roliga och ibland tragiska berättelser.

Den professionelle lönnmördaren Sam Lorde har bestämt sig för att gå i pension.Ett sista uppdrag måste först utföras, och han reser till Frankfurt tillsammans med sin partner och checkar in i en lyxig takvåning.Snart inser Sam att det inte är en slump att de hamnat just här, där det inte finns någonstans att gömma sig. Det som skulle ha varit ett sista rutinuppdrag förvandlas till en stenhård kamp för överlevnad – men vem är det som försöker döda honom?

Amerikanerna Hanna och Liv är bästa vänner och backpackar i Australien.När pengarna tar slut övertalar Liv, som är ute efter ett äventyr, Hanna att ta ett tillfälligt jobb bakom baren på en pub som heter "The Royal Hotel" i en avlägsen gruvstad i Outback.

Två unga missionärer tvingas sätta sin tro på prov när de knackar på fel dörr och hälsas välkomna av den vänligt diaboliske Mr Reed.Flickornas informationsförsök övergår snart i en dödlig katt-och-råtta-lek, och de inser att Mr Reed inte alls är den artiga värd han gett sig ut för att vara.Plötsligt är frågan om de ska komma levande därifrån.